Paneller

PANELLER 1

Konusu      :Kafkas İslam Ordusu
Konuşmacı: Dr. Akif Aşırlı

Özgeçmişi:

 

15 Şubat 1969’da Azerbaycan’ın Kazak bölgesinin Taş Salahlı köyünde doğdu.

1986 yılında liseden mezun oldu. 1988-90 yıllarında orduda hizmet etti.

1999’da Bakü Devlet Üniversitesininin Tarih bölümünü  bitirdi. Sonra Tefekkür Üniversitesinde gazetecilik alanında mastr okudu.

1996’da Şark adlı günlük  sosyo-politik gazete çıkarmaya başladı. Halen şu gazetenin kurucusu ve genel yayın yönetmenidir.

1993’te USİA Ajansının davetiyle Amerika’ya gitti ve burada ‘Amerika’da Gazetecilik’ kursunu bitirdi. Çeşitli dönemlerde ABD, Almanya, Belçika, İsveç,  Türkiye ve b. ülkelerde yapılan uluslararası konferanslara katıldı.

2005’te İsveç’in Stokholm kentinde yapılan Dünya Azerbaycanlıları Kongresinde Yönetim Kurulu katibi seçildi ve 2007’ye kadar bu görevi yürüttü.

Azerbaycan’da 11, Türkiye’de 4 kitabı yayınlandı. İki ciltlik ‘Azerbaycan Basın Tarihi’ adlı ders kitabının yazarıdır.  Bakü Devlet Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi Öğretim üyesidir. Azerbaycan gazetecilerinin  5. kurultayında Basın Konseyi üyesi seçildi.

Bazı ödüller alan Akif Aşırlı 2005’te uluslararası Yusuf Memmedaliyev mükafatına, 2010’da  gazetecilik alanında en yüksek ödül olan Hasan Bey Zerdabi ödülüne layık görüldü.

2005’te Gazetecilik alanında üstün hizmetlerine göre ‘Terakki’ madalyasına  mazhar oldu.

2015’ten Azerbaycan Yazarlar  Birliği üyesidir. Akif Aşırlı Azerbaycan Halk Cumhuriyeti ve milli basın tarihini araştırmış, Azerbaycan ve Türk arşivlerinde çalışmış,  ünlü tarihçi  Ord. Prof. Dr. Yakup Mahmudov’un başkanlığı altında 2010 yılında ‘Basında Kafkas İslam Ordusu’ konulu Doktora tezi yazmıştır. Evli ve üç çocuk babasıdır.